Iskolai Kenguru Matematikaverseny eredmények

Az idei tanévben március 21-én került megrendezésre a 89 országban azonos időpontban tartott Nemzetközi Kenguru Matematikaverseny.
A párizsi székhelyű Kangourou sans Frontieres Alapítvány által koordinált tesztversenyt hazánkban a Matematikai Tehetségekért Alapítvány bonyolítja le a résztvevő iskolákkal együtt.
A 9-10. és 11-12. évfolyamos szakgimnáziumi tanulók megmérettetésen a következő iskolai megyei eredmények születtek:
9. évfolyam: Lazar Ágnes: 4. hely, Kóka Imola: 10., Zimán Márk 11., Megyeri Tamás: 13. (felkészítő tanár: Máté Tünde)
10. évfolyam: Dávid Csenge: 3., Kurovics Petra: 4., Kosznovszki Dóra: 9., Vojtek Viktória: 11., Kalderál Jalissza: 12. (Motesiczkiné Szabó Erika)
11. évfolyam: Kreisz Tamás: 4. (Motesiczkiné), Cseresznyés Klaudia: 5. (Klinger Attila), Kreisz Zoltán: 8 (Motesiczkiné), Eck Dominika: 11. (Klinger), Zsombok Eszter: 13. (Klinger), Partali Dávid: 14. (Motesiczkiné)
12. évfolyam: Matyasovszky Fanni: 2. (Juhászné Bogár Mária), Helyes Fanni: 9. (Klinger), Keresztesi Dániel: 11. (Juhászné), Steiner Alexandra: 13. (Juhászné), Izsó Bernadett: 14. hely (Klinger), Endrődi Bence: 15. (Pathó Zsolt), Tisza-Kiss Vivien: 15. (Juhászné)



Idegen nyelvi szövegértés verseny Tatabányán

2019. március 29-én rendezte meg a TSZC Mikes Kelemen Felnőtt és Ifjúsági Gimnáziuma, Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája a már 16 éves hagyományra visszatekintő Olvasás és Szövegértés Idegen Nyelven elnevezésű versenyt.
A Tatabányai Szakképzési Centrum meghívott tagintézményeiből mintegy 100 tanuló vett részt a kétfordulós versenyen német és angol nyelvből, utóbbi idegen nyelvből iskolánk diákjai is.
A megyeszékhelyen zajló megmérettetés a tanulóknak egy előre megküldött, idegen nyelvű rövidített regény megértését tesztelte.
Az első fordulóban a feladatlapokon többek között felelet-választó, szöveg kiegészítő, igaz-hamis eldöntendő feladatok voltak az események sorrendjére vonatkozó kérdéseken felül.
A második forduló feladatlapját szómagyarázat, véleményalkotás, szövegalkotás idegen nyelven, ok-okozati viszonyok magyarázatai, valamint a szereplőkre vonatkozó kérdések alkották.

Felkészítő és kísérőtanárok: Császár Renáta, Fekete Tímea, Jámbor Szilvia, Marczaliné Márkus Gabriella, Rácz Ildikó és Kovács Árpád
Tanulók, helyezések, pontszámok: 46. hely: Göndöc Mónika (43. pont), 48.: Helle Zsuzsa (40.), 54. Csernyánszky Attila (28), 55. Guhn Mercédesz (19)

Fotók: Mikes Kelemen Facebook


Ismét Fenntarthatósági Témahét iskolánkban

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a PontVelem Nonprofit Kft. a 2015/2016-os tanév során hirdette meg első alkalommal a Fenntarthatósági Témahetet. Iskolánk a tavalyi tanév után már másodszor csatlakozott a rendezvénysorozathoz 2019.március 26 és 29. között a Természettudományi Munkaközösség szervezésében.
A témahét főkoordinátora Motesiczkiné Szabó Erika munkaközösség-vezető volt. A mintegy 1 hónapos előkészítést igénylő programsorozatban részt vett rajta kívül Juhászné Bogár Mária, Kacska Bernadett (Gazdasági Munkaközösség), Máté Tünde, Hunyadi Balázs, Mekler Sándor és Péter Vilmos.
A 9. és 10. évfolyamos szakgimnáziumi és szakközépiskolai osztályokból összesen mintegy 180 tanulót vontunk be a fenntartható közlekedés témakörével foglalkozó interaktív foglalkozásokba.
A matematika órákon a diákok csoportokat alkotva egy-egy autótípus hosszútávú fenntartási és környezetterhelési költségeit számolták ki összehasonlítva a hagyományos belsőégésű motoros, hibrid és tisztán elektromos járműveket.
Az informatika órákon a tanulók az autózás történetéről, az elektromos autózás kérdésköréről, valamint az alternatív üzemanyagokról készítettek prezentációkat és előszóval kísérve mutatták be azokat.
A természetismeret órákon került sor az EMMI által összeállított prezentációk megtekintésére és megvitatására, valamint a tesztfeladatok megoldására.
A díszteremben a diákok Kacska Bernadett és Hunyadi Balázs előadásait hallgathatták meg a fenntartható közlekedés témakörében.
A fizika órákon a résztvevők az egyéni és vállalati közlekedés illetve szállítmányozás költségeit és fenntarthatósági vonatkozásait vizsgálták és elemezték.
A tanulók visszajelzése szerint a témahét sikeres volt, és a tervek szerint jövőre is megrendezésre kerül.

Újra Katasztrófavédelmi Vetélkedőn diákjaink

Az idei évben 26. alkalommal kerül megrendezésre a felmenő rendszerű Ifjúsági Katasztrófavédelmi Vetélkedő. A helyi fordulót 2019. március 27-én Búbánatvölgyben szervezte meg az Esztergomi Katasztrófavédelmi Kirendeltség.
Az ifjúsági versenyen ezúttal 15 négyfős csapat vett részt, melyből iskolánk versenyzői az 5. helyet szerezték meg a középiskolai korosztályban.
A tanulóknak gyakorlati tudásukat többek között tűzoltó eszközök ismeretéből, elsősegélynyújtásból, árvízi védműépítésből, tárgy- és életmentésből kellett bizonyítaniuk.
Elméleti felkészültségüket tűzoltósági, iparbiztonsági és polgárvédelmi totón tesztelték.

Felkészítő és kísérő tanárok: dr. Dávid Patrik és Mármarosi János.
Csapattagok: Bálint Alpár, Majoros Mátyás, Varga Bence és Varga Máté.

A Fair Play Kupa tavaszi fordulóján diákjaink

2019. március 18-án az őszi forduló folytatásaként rendezték meg az MLSZ Fair Play Cup Körzeti Torna tavaszi fordulóját.
Az MLSZ Megyei Igazgatósága által koordinált, 14-19 éves korosztály részére szervezett sporteseményre ezúttal is Zámbó Tibor tanár úr kísérte el az iskola csapatát.
A Futball Club Esztergom műfüves pályáján megrendezett tornán ezúttal a harmadik helyet szereztük meg.

Csapattagok: Béres-Deák Donát, Burján Zsolt, Imre László (kapus), Kertész Kristóf, Sexer László, Szabó Zsombor, Tittmannn Gergő

Felelős állattartás előadás a díszteremben

2019. március 18-án az iskola dísztermében tartott előadást a Tatabányai Ebrendészeti Telep képviseletében Bányai Szilárd telepvezető a 9/A, B, K és 10/C osztályoknak. Az előadásra elkísérték őt a Segítő kéz a kutyákért Egyesület munkatársai is, akiknek céljuk a már befogott állatok gazdához juttatása.
Az előadásban szó esett a felelős állattartás feltételeiről, a kóbor illetve gondozatlan álatokban előforduló parazitákról, a fertőzésveszélyekről, az ivartalanítás fontosságáról.
Mindezek mellett a diákok felvilágosítást kaptak a kóbor kutyák támadásának elkerüléséről is.
Megismerkedtek továbbá az ebrendészet által használt legfontosabb eszközökkel: a franciabottal (befogó merev nyakörv), a harapásvédő karral és a bevetési ruhával.

Március 15-ei iskolai ünnepség

Az 1848/49 évi Forradalom és Szabadságharc Emléknapjának ünnepi műsorára a díszteremben került sor az ünnepnapot megelőző utolsó tanítási napon iskolánkban.
A megemlékezést Kovács Árpád tanár úr nyitotta, aki Donászy Magda Március 15 című versét adta elő.
A 11/BC osztály diákjainak műsora Balázs Regina szavalatával vette kezdetét, Mészáros Melinda Március 15: Költő s kokárda! versével.
Az események felelevenítése prózában folytatódott.
Zsombok Eszter Petőfi 1848-as naplójából idézte meg a Pilvax Kávéházban és az orvosi egyetem előtt történteket. Ekkor Jókai a 12 pontot olvasta fel, a költő pedig a Nemzeti dalt szavalta el, utóbbi Ónodi Ramóna és Balázs Regina tolmácsolásában elevenedett meg a műsorban.
Eck Dominika és Horváth Katinka folytatta a naplóból a történések ismertetését.
A márciusi ifjak jogi és műszaki egyetemre vonulását követően a Landerer nyomdában kinyomtatták a Nemzeti dalt és a 12 pontot.
A forradalom követeléseinek nyomtatott összefoglalását Kemencsi Fanni és Zsombok Eszter ismertette. A jeles nap további eseményeit szintén a naplóból ismerhettük meg.
A diákok műsorát Kozma Zsuzsanna Március 15: Március idusán verse folytatta Ónodi Ramóna tolmácsolásában. Végül egy rövid prezentációval zárult a műsor.

Idegen nyelvi prezentációs verseny Tatabányán

2019. március 13-án a TSZC Kereskedelmi, Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának Idegen Nyelvi, Angol és Német Prezentációs Versenyén vettek részt tanulóink a megyeszékhelyen.
A 9-11. illetve 12-14. évfolyamos szakgimnáziumi és szakközépiskolai tanulók részére szervezett vetélkedőn a nevező diákpárosoknak egy angol vagy német márkát kellett prezentációval bemutatniuk a választott nyelven, a látottakat élőszóval kísérve.
A versenyen 4 diákpáros képviselte iskolánkat felkészítő tanárukkal, Zámbó-Galyasi Judittal.

Résztvevőink (német nyelv, szakközépiskola):
Keresztes Dóra – Varga Petra, 10/C, Adidas
Lappó Nikolett – Partali Dávid, 11/DC, VW Kafer
Lusztig Nóra – Császár Anita, 11/DC, Milka
Bányai Dzsenifer – Lappó Krisztián, 11/DC, Audi

Eredmények:
5. hely: Lappó – Partali
6. hely: Lusztig – Császár
7. hely+különdíj: Keresztes – Varga

Zámbó-Galyasi Judit a legeredményesebb német nyelvtanár díját nyerte el.

Ezüstérem a Centrum Futsal regionális döntőben

2019. március 7-én a várpalotai PSZC Faller Jenő Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma adott otthont a Szakképzési Centrumok Országos Futsal Bajnoksága regionális fordulójának.
Csapatunk a házigazdával holtversenyben az első helyet szerezte meg.
A végelszámolásnál az egymás ellen játszott vesztes mérkőzést figyelembe véve végül az ezüstérmet vehették át Zámbó Tibor tanár úrral.

Zrínyi Matematikaverseny eredmények – megyei forduló

2019. február 15-én a Dobó Katalin Gimnáziumban tartották a XXX. Zrínyi Ilona Matematikaversenyt.
A Matematikában Tehetséges Gyermekekért Alapítvány által szervezett tesztversenyen iskolánk 10., 11. és 12. évfolyamos tanulói is részt vettek Juhászné Bogár Mária, Motesiczkiné Szabó Erika és Klinger Attila felkészítésével.

Megyei helyezések évfolyamonként:
10. évfolyam:
Borbély Fruzsina (10/D): 6. hely (felkészítő: Motesiczkiné)
Dávid Csenge (11/B): 7. hely (Motesiczkiné)
Kosznovszki Dóra (10/B): 12. hely (Motesiczkiné)
11. évfolyam:
Kreisz Zoltán (11/DC): 4-5. hely (Motesiczkiné)
Pap András (11/DC): 8. hely (Motesiczkiné)
Kreisz Tamás (11/DC): 12. hely (Motesiczkiné)
Cseresznyés Klaudia (11/BC): 13. hely (Klinger)
Helyes Fanni (11/BC): 15. hely (Klinger)
12. évfolyam:
Steiner Alexandra (12/A): 5. hely (Juhászné)
Izsó Bernadett (12/C): 9. hely (Klinger)
Matyasovszky Fanni (12/A): 13. hely (Juhászné)
Keresztesi Dániel (12/A): 14. hely (Juhászné)

Az iskolák legtöbb pontját elért tanulóinak eredményeit is összesítették. Így évfolyamonként a következő eredmények születtek:
10. osztály: 3. hely (147 pont)
11. osztály: 3. hely (178 pont)
12. osztály: 4. hely (160 pont)